درقالب رویداد فرهنگی هنری چراغ هدایت؛

نشست مرزهای مذاکره و مقاومت در نهضت عاشورا در ارومیه برگزار شد

۲۰ شهریور ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۱ کد : ۳۵۶۳۵ فرهنگی
نشست مرزهای مذاکره و مقاومت در نهضت عاشورا به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی برگزار شد
نشست مرزهای مذاکره و مقاومت در نهضت عاشورا در ارومیه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد آذربایجان غربی؛ این نشست در قالب رویداد فرهنگی هنری چراغ هدایت و با همکاری سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و خبرگزاری بین الملل قرآن بصورت وبیناری در ارومیه برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام صادق حسن نژاد مدرس حوزه و دانشگاه با اشاره به ضرورت آشنایی بیشتر جوانان با معرفت امام حسین و اهل بیت علیه السلام افزود: حرکت امام حسین (ع) و نهضت ایشان یک نهضت جهادی و قیامی بر علیه طاغوت زمان بود و با تمام توان و امکاناتی که آن حضرت در اختیار داشتند بر اساس مقتضیات زمان در برابر طاغوت زمان ایستادند و این حرکت حضرت تبدیل به یک نهضت شد که در هر کجای جهان انسانهای آزاد اندیش و عدالت طلبی به دنبال مقابله با ظلم هستند از این قیام تاسی می‌گیرند.

وی اظهار کرد: امام حسین (ع) در موقعیت های مختلف مذاکراتی با افراد مختلف از یزیدیان داشتند که امروزه متاسفانه این مذاکرات دست مایه برخی شبهات و سئوالاتی شده که بیان می شود ماهیت نهضت امام، مقاومت و مبارزه نبوده بلکه ماهیت آن صلح و مذاکره و کنار آمدن با سیاست ها و جریانهای زمان حاکم بوده است در حالی که  وقتی به درون مایه این مذاکرات دقت می‌کنیم متوجه می‌شویم امام حسین علیه السلام در این مذاکرات به دنبال تقویت جریان مقاومت بود.

حجت‌الاسلام حسن نژاد تصریح کرد: امام حسین علیه السلام  در جریان نشستها و مذاکرات به دنبال صلح با یاران یزید نبود و از مبانی اصلی قیام خود لحظه ای کوتاه نیامد و حکومت ظلم یزید را نپذیرفت بلکه به دنبال یارگیری برای جریان مقاومت بود.

این مدرس حوزه و دانشگاه تصریح کرد: هدف از مذاکرات نجات انسان، ملحق شدن به مسیر حق و تقویت مبانی مبارزه بود.

وی تصریح کرد: اگر نگاهی به فرمایشات و بیانات امام حسین (ع) داشته باشیم متوجه می شویم اقدامات امام حسین با تاسی از روایتی از حضرت زهرا (س)  است، ایشان می فرمایند: "خدایا عمرم را در مسیری قرار بده که مرا برای آن آفریدی نگذار عمر من در مسیری هدر رود که برای آن خلق نشده ام" که این روایت از مادر بزرگوارشان مبنای همه مبارزات امام حسین شد.

حجت الاسلام حسن نژاد گفت:  هدف از مبارزه جنگ طلبی نیست بلکه جنگیدن و مقاومت باید با پشتوانه معرفتی انجام گیرد اگر مقاومت بدون ریشه و مبانی معرفتی باشد نتیجه  واثر خاصی نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه امروزه در ادبیات دیپلماسی سیاسی ما مذاکره تبدیل به یک کوتاه آمدن و بده بستان شده است در حالی که در ادبیات دینی ما مذاکره به معنای کوتاه آمدن و مرعوب دشمن شدن نیست. 

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حرکت امام حسین از مدینه به کوفه با هدف تقویت جبهه مقاومت و جبهه شیعیان بود، تصریح کرد: امام علیه السلام در راستای شکل‌گیری و تشکیل جبهه مقاومت در برابر ظلم و طاغوت زمان حرکت کرد وقتی که امام امکان حضور فیزیکی در کوفه به خاطر لشکر کشی یزیدیان و خیانت کوفیان میسر نشد ایشان خواستند همین هدف را در جا و مکانی دیگری که شیعیان حضور داشتند ادامه دهند.در واقع حضرت به دنبال تداوم جریان مقاومت در جای دیگری غیر از کوفه بودند و تغییر مسیر از کوفه به یمن به معنای فرار از مبارزه نبود. 

حجت الاسلام حسن نژاد با بیان اینکه امام هرگز از جریان مبارزه عدول نکرد و از هر فرصتی به دنبال تقویت جبهه مقاومت و یارگیری  بودند، یادآورشد: صلح امام حسن علیه السلام در زمان خود نیز به دنبال تقویت بنیه های معرفتی جامعه زمان در مسیر حق بود.

این مدرس حوزه و دانشگاه با تاکید بر اینکه کربلا صرفاً یک واقعه تاریخی نیست بلکه یک حقیقت ساری و جاری در طول تاریخ است، اظهار کرد: با شناخت مسیر امام حسین علیه السلام و مبانی شناخت و معرفتی قیام ایشان می توانیم امروز جبهه خود را کربلای زمان تشخیص دهیم. در دنیای امروز نیز خط فکری امام و یزیدیان وجود دارد و  شناخت جریان مبارزه، خط فکری و مسیر حرکت ما را معین می کند.

ادامه جلسه بصورت پرسش و پاسخ با دانشجویان ادامه یافت.


نظر شما :